Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü'den Omicron uyarısı: Önceki dalgalara benzemeyecek - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü’den Omicron uyarısı: Önceki dalgalara benzemeyecek

Bandırma Düğün Salonu

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü’den Omicron uyarısı: Önceki dalgalara benzemeyecek
Son Güncelleme :

08 Ocak 2022 - 14:12

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, ‘Omicron’ varyantına bağlı yeni dalga yaşandığını belirtip, “Türkiye’de vaka sayıları gerçekten katlanarak artıyor. Salgının başından itibaren hiç görmediğimiz günlük vaka sayılarına ulaşmış bulunmaktayız. ‘Omicron’un etkisiyle çok daha yüksek sayıda hasta olacak görünüyor” dedi.
Koronavirüsün pek çok kez mutasyona uğramış hali olan Omicron dünya çapında vaka sayılarının artışına neden oluyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Omicron varyantıyla ilgili dikkati çeken açıklama yaptı. Özlü, ‘Omicron’ varyantının hakim olması ile 2-3 günde bir vaka sayılarının katlanarak arttığını söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi, “Dünyada 2,5 milyonu geçen vaka sayısı oluştu. Bu önceden en yüksekliklerde görmüş olduğumuz vaka sayılarının 2 katından daha fazla. Görünen o ki bu yükselme devam edecek gibi görünüyor. Daha yüksek pik değerlerine ulaşacağız. Öyle anlaşılıyor” dedi.

‘Çok daha yüksek sayıda hasta olacak’

Özlü, “Türkiye’de bakarsanız vaka sayıları gerçekten katlanarak artıyor. Ülkelerde ‘Omicron’un hakim hale gelmesiyle beraber 2-3 günde bir vaka sayılarının katlanarak arttığını görüyoruz. Nerede duracak, ne kadar yükselecek? Bunları tahmin etmek de bir hayli güç ama görünen o ki bu dalga öncedenki dalgalara çok benzemeyecek. ‘Omicron’un etkisiyle çok daha yüksek sayıda hasta olacak görünüyor” ifadelerini kullandı.
Çevrede hastalığın yayıldığının görüldüğünü kaydeden Özlü, “Zaten çevremize bakarsak hepimizin tanıdığı arkadaşlarımız, mesai arkadaşlarımız, komşularımız, apartman komşularımız, köyümüzde, mahallemizde tanıdıklarımız, akrabalarımız, dostlarımız arasında aile boyu bu hastalığa yakalanmış bir çok kişiyi duyuyoruz, görüyoruz. Somut ve yakın bir tehdit olarak artık virüsle karşı karşıyayız. ‘Omicron’ çok basit bulaşıyor, çok kısa bir süre içinde bulaşıyor. Ve hızlı bir biçimde yayılıyor. Dikkatli olmamız lazım” dedi.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.