Bilim insanlarından pandemi uyarısı: En az 8 kuş gribi türü dünyada dolaşıyor! - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya HaberBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber

Bilim insanlarından pandemi uyarısı: En az 8 kuş gribi türü dünyada dolaşıyor!

Bilim insanlarından pandemi uyarısı: En az 8 kuş gribi türü dünyada dolaşıyor!
Son Güncelleme :

20 Ekim 2021 - 10:28

242 kez okundu

Nüfus artışı, global ısınma, doğal olmayan yollarla yapılan tarım ve hayvancılık gibi sebeplerle hayvanlardan insanlara geçen hastalıkların gittikçe daha ölümcül olduğunu dile getiren bilim adamları, en az 8 kuş gribi türünün dünyada dolaştığını belirtti.

Kovid-19, Ebola, HIV, Nipah virüsü ve Zika gibi ölümcül hastalıkların beraberinde kuş gribi virüslerinin de mutasyona uğradığını belirten uzmanlar, dünyada şu an için hepsi insanlar için ölümcül olabilen 8 kanatlı olduğunu açıkladı.

NTV’nin aktardığına göre, özellikle H5N6 adlı virüsün bulaştığı insanların yarısını öldürdüğünü ve son haftalarda vakalarda artış olduğu konusunda uyaran bilim adamları, yeni pandeminin Kovid-19’dan çok daha tehlikeli olduğunu ifade etti.

Geçen senenin aralık ayında, Rusya’nın güneyinde bulunan Astrahan kenti yakınlarındaki devasa bir çiftlikte 101 bin tavuk aynı gün içerisinde ölmeye başladı.

Devlet Araştırma Merkezi tarafından yapılan testler, H5N8 olarak bilinen nispeten yeni bir ölümcül kuş gribi türünün dolaşımda olduğunu gösterdi.

Ardından, birkaç gün içerisinde Vladimirskaya tesisindeki 900 bin kanatlı hayvan salgını engellemek için itlaf edildi.

Bilim insanları kuş gribinin, dünyanın devam etmekte olan diğer pandemisi olduğunu belirterek H5N8’İn son senelerde yaklaşık 50 ülkede binlerce tavuk, ördek ve hindi sürüsünü yok ettiğini ve durma belirtisi göstermeyen bir virüs türü olduğunu ifade etti.

Ancak Astrahan’da yaşanan olay farklıydı. Çiftlikteki 150 işçiye yapılan testte, beş kadın ve iki erkeğin hafif de olsa hastalığa yakalandığı tespit edildi. H5N8’in kuşlardan insanlara atladığı ilk defa bu biçimde ortaya çıktı.

‘H5N8’in insandan insana bulaşma olasılığı yakında gelişebilir’

Ardından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uyarıda bulundu. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, yapmış olduğu açıklamada, ‘bir dereceye kadar H5N8’in insandan insana bulaşma olasılığının yakında gelişeceği ve hemen bir aşı geliştirilmeye başlanması gerekli olduğu’ konusunda uyardı.

Öte yandan global ilgi, ister doğada ister laboratuvarda olsun, Kovid-19’un kökenlerine odaklanmış durumda, fakat tümü insanları enfekte edebilen ve öldürebilen ve şu an için potansiyel olarak Kovid-19’dan daha şiddetli olan sekiz ya da daha fazla kuş gribi türü bulunuyor.

Vakaların çoğu çalışan çiftliklerde çalışan insanlarla bağlantılı

2021’de insanda H5N8 enfeksiyonu olduğuna dair diğer bir vaka bildirilmedi, fakat endişeler geçen hafta Çin’de H5N6 olarak bilinen diğer bir kuş gribi türü hakkında alarm verildi. H5N6 ilk defa 2014’te tanımlandığından beri 48 kişiye bulaştı. Vakaların çoğu çalışan çiftliklerde çalışan insanlarla bağlantılı.

Ancak son haftalarda bir artış oldu ve enfekte olan tüm insanların yarısından fazlası öldü, bu da H5N6’nın hız kazandığını, mutasyona uğradığını ve oldukça tehlikeli olduğunu gösteriyor.

Bununla beraber DSÖ ve Çinli virologlar, hükümetleri uyanıklıklarını artırmaya çağıracak kadar endişeli bir durumda bulunuyor.

‘İnsandan insana yayılma olasılığı düşük’

Bir DSÖ Pasifik Bölgesi Sözcüsü konu hakkında yapmış olduğu açıklamada, “İnsandan insana yayılma olasılığı düşük. Ancak Çin’de etkilenen bölgeler de ve yakın bölgeler de daha geniş coğrafi gözetim ve insanlara yayılmadaki son artışı anlamak acilen gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

DSÖ, Kovid-19’un Güneydoğu Asya’daki pek çok vahşi yaşam çiftliğinde yoğun hayvan üremesiyle bağlantılı olduğundan şüpheleniyor, fakat şu an için buna dair hiçbir kanıtı yok.

Bunun beraberinde Hollanda’daki Q humması ve diğer ülkelerdeki kuş gribi salgınları yoğun hayvancılıkla ilişkilendirildi.

Birleşmiş Milletler (BM), akademisyenler ve epidemiyologlar, bir hayli patojenik olan kuş gribi virüslerinin ortaya çıkması ile giderek çoğalan yoğun kümes hayvancılığı arasındaki bağlantının farkında olduklarını açıkladı.

‘Kuş gribi virüsleri geniş ve çeşitli bir gen havuzuna sahip’

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ise ‘kuş gribi virüslerinin geniş ve çeşitli bir gen havuzuna sahibi olduğu ve bir patojenin, aşırı derecede öldürücü bir hastalık etkenine dönüşebileceğini belirtti.

Ortaya çıkan yeni grip türlerinin endüstriyel kümes hayvanı üretimine uyum sağladığını savunan Amerikalı virolog Rob Wallace, “Göçmen su kuşlarını suçlamak, artık açıkça savunulabilir bir düşünce değil. Gribin endüstriyel çiftlik hayvanları ve kümes hayvanlarına sızması o kadar kesin bir durum ki, iftlikler artık kendi hastalık rezervuarları olarak hareket ediyor” ifadelerini kullandı

Dünyada, herhangi bir zamanda 20 milyarın üzerinde tavuk ve yaklaşık 700 milyon domuzun yetiştirildiğini belirten Wallace, yeni grip virüslerinin ve çeşitlerinin ortaya çıkma ve insanlara yayılma şansının yüksek olduğunu aktardı.

‘Kümes hayvancılığının hızla yoğunlaşmasıyla bağlantılı’

Öte yandan, Belçika’daki Université Libre de Bruxelles’de epidemiyolog olan Marius Gilbert ve meslektaşları tarafından yapılan yeni bir araştırma, kuş gribinin kümes hayvancılığının hızla yoğunlaşmasıyla nasıl bağlantılı olduğunu gösterdi.

‘Bird Flu: A Virus of Our’ kitabının yazarı tıp doktoru ve tarihçi Michael Greger, “Kalabalık, kapalı, bütünüyle doğal olmayan şartlarda kümes hayvanları, sığırlar ve domuzlar yetiştirmek, insan-hayvan ilişkisinin 10 bin yıldaki en büyük değişikliği. Tarihsel olarak en büyük pandemi riski sunan ve kesinlikle Kovid’den daha kötü olma potansiyeline sahip olan yeni kuş gribi virüslerinin salgınlarında benzeri görülmemiş bir patlama görüyoruz” uyarısında bulundu.

Bununla beraber Greger, tehlikeli kuş gribine yol açanın yalnızca fabrika çiftçiliği olmadığını, hemde insanların daha geniş çevrede yapmış olduğu değişiklikler olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“Yabani kuşlarda dolaşan virüslerin çoğu düşük tehlikededir ve yalnızca hafif etkilere neden olur. Fakat bazen, çoğu zaman hayvanların yetiştirildiği koşullarla bağlantılı olarak evrimsel değişimden geçtikleri kümes sistemine girerler. Bu durum, bir virüsün bir çiftlikte mutasyona uğradığı ve ardından göçmen yollarıyla daha fazla yayılabileceği yabani kuş popülasyonuna geri yayıldığı bir kısır döngü oluşturur. İnsanlara her bulaştığında, virüslerin daha tehlikeli ya da bulaşıcı hale gelme tehlikesi vardır.”


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.