Başbakan adayı Asen Vasilev kabine kurma yetkisini Cumhurbaşkanı’na iade etti. - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Başbakan adayı Asen Vasilev kabine kurma yetkisini Cumhurbaşkanı’na iade etti.

Bandırma Düğün Salonu

Başbakan adayı Asen Vasilev kabine kurma yetkisini Cumhurbaşkanı’na iade etti.
Son Güncelleme :

08 Temmuz 2022 - 20:34

Başbakan Kiril Petkov’un koalisyon hükümeti ortaklarından biri çekilmiş ve 22 Haziranda gensoru ile düşmüştü. Başbakan istenmediği için mecliste en büyük parti olan Değişime Devam (Prodaljavamepromyanata) partisinden maliye bakanı olan AsenVasilev başbakan adayı olarak 1 Temmuzda hükümeti kurma yetkisini almıştı.

Başbakan adayı DP-Demokratik Bulgaristan ve DSP-Bulgaristan Sosyalist Partisi ve eski koalisyon ortağı  ITN– Böyle Bir Halk Var (İma Takov Narod) partisinden ayrılan 3 milletvekili ile azınlık hükümeti kurmayı denedi. Fakat yeterli 121 sayısını bulamayınca görevi iade etti.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev Meclisi fes etmeden önce iki kez daha hükümet kurulması için başbakan adayına yetki verecek. Şimdi hükümeti kurma görev sıra ülkeyi 12 yıl yönetmiş olan eski başbakan Boyka Borisov’un 59 milletvekili olan GERB-Bulgaristan’ın Avrupa İçin Yurttaşlar Partisinde. Ancak GERB meclise GERB-SDS ittifakı olarak girmiş ve Boyka Borisov milletvekilliğini kabul etmediğinden meclis dışında. GERB Meclis grup başkanı Desislava Atanasova, dün meclisi terk etmiş ve yeni hükümetin görüşülmesine kadar meclise gelmeyeceklerini ve sadece oylama olursa gelip hayır diyeceklerini ilan etmişti. İkinci siyasi güç durumundaki GERB’den onlara verilecek yetkiyi iade edecekleri konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı üçüncü kez başbakanlık görevini meclisten istediğine verebilir. Bunda da hükümet kurulmasa Cumhurbaşkanı geçen yıl üç kez olduğu gibi önce meclisi fes ederek dışarıdan 2 aylık geçici hükümet atanacak ve seçimler yenilenecek.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.