​​​​​​​“BANDIRMA’DA DELTA VARYANTI İDDİASI” - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

“BANDIRMA’DA DELTA VARYANTI İDDİASI”

Bandırma Düğün Salonu

“BANDIRMA’DA DELTA VARYANTI İDDİASI”
Son Güncelleme :

13 Temmuz 2021 - 12:41

Covid-19 ile mücadelede aşı uygulaması devam ederken, 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle normalleşme döneminde üçüncü etaba geçen Türkiye’de görülen Delta varyantı vakaları endişeye yol açtı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 29 Haziran 2021 tarihinde yaptığı açıklamaya göre, 26 ilde toplam 224 kişide görülen Delta varyantının Balıkesir’in Bandırma ilçesinde de görüldüğü alınan bilgiler arasında.

Bandırma’da geçen hafta 4 kişide görülen Delta varyantı vakasının, 12 Temmuz 2021 tarihi itibariyle 11 kişiye ulaştığı söyleniyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA; “Bu varyantın her geçen gün artabileceğinden endişe ediyoruz. Aşıların bu varyantta da etkili olduğunu biliyoruz. Etkili olan aşıların erken dönemde yapılmasının önemiyle birlikte biz iki dozla Delta varyantına daha güçlü bir etkinin olduğunu da biliyoruz. Aşılamayı 18 yaşa kadar indirdiğimiz bu dönemde, aşının tedarikiyle birlikte muhtemel 6 haftalık süreyi 4 haftaya da çekebiliriz” şeklinde açıklama yaptı.

İlk kez Hindistan’da görülen ve İngiltere’de yayılan, son olarak da Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) dünyada baskın hale geldiğini duyurduğu Delta varyantı, aşıların etkinliğini azaltıyor ve 3. Doz aşı gerektirebiliyor.

Delta Varyantı Nedeniyle İlk Yasak

Türkiye’de vaka sayılarının artmasından endişe edilen Delta varyantı nedeniyle Bartın Valiliği, Kurban Bayramı’nda kırsal mahallelerde yöresel nitelikteki etkinliklerin yapılmamasına karar verdi. Tunceli’de Delta varyantı tespit edilen 2 kişi ve temaslı 50 kişi 20 gün süreyle karantinaya alınırken; Diyarbakır’da 10 katlı bir apartman ve Ordu’da da 2 mahalle karantinaya alındı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tüm dünyada aşılamaya hız verilmesini, aksi takdirde dördüncü dalganın yaşanacağı uyarısında bulundu.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.