Bandırma ve Çevresi Tarımda Sürdürülebilirlik Çözüm Önerileri Toplantısı Sonuç Bildirisi - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Bandırma ve Çevresi Tarımda Sürdürülebilirlik Çözüm Önerileri Toplantısı Sonuç Bildirisi

Bandırma Düğün Salonu

Bandırma ve Çevresi Tarımda Sürdürülebilirlik Çözüm Önerileri Toplantısı Sonuç Bildirisi
Son Güncelleme :

07 Haziran 2022 - 11:00

Bandırma ve Çevresi Tarımda Sürdürülebilirlik Çözüm Önerileri Toplantısı

Bandırma Kent Konseyi

06.06.2022- Sonuç Bildirisi

Bu yıl 22-26 Mayıs tarihleri arasında Davos’ta toplanan Dünya Ekonomik Forumunda konuşulan konular arasında iklim krizi, gıda krizi, Covid 19, hammadde kıtlığı konuları görüşüldü. Bugüne kadar küresel ısınma denildiği zaman bir meteorolojik durum gibi algılanırken, sanayi devriminden bugüne toplam iki asır gibi bir sürede doğal dengenin nasıl tahrip olduğu tartışıldı.

Küresel ısınma nedeni ile Endonezya sular altında kalmaya başlayan başkenti Jakarta’yı taşımak zorunda kalırken, sırada Mısır, Kenya ve Güney Kore bulunuyor. Büyük çoğunluğu asya da olan tarım alanları sular altında kaldığından kıtlık tehlikesi ile karşı karşıya kalındı. Davos’ta bir gerçek daha dikkatlerden kaçmadı. Bedelini ödemeye razı olsak dahi satın alacak gıda bulamayabiliriz.

Bugün burada toplanan tarım sektör bileşenleri ile sürdürülebilir tarım konusunda istişareler gerçekleştirdik. Güvenilir Ürün Platformunun yönlendirmesi ve öncülüğü ile, Bandırma Kent Konseyi Tarım ve Kırsal Mahalleler Komisyonu ortaklığında bölgemizin tarım süreçleri ve mevcut durum analiz edilerek bir takım çözüm önerileri sunuldu.

Bunların başında su kaynaklarımızın verimli kullanımı, kuru tarım yapılan alanların özellikle sol sahil projesi ile suya kavuşturularak ürün çeşitliliğinin sağlanması ve mevcut ürünlerde daha yüksek verim elde edilmesi, arazi toplulaştırılması ile ölçek ekonomisi hedeflenmelidir.

Tarım ile iştigal eden hem profesyonellerin hem çiftçilerin bilinçlendirilerek birim alandan daha yüksek verim alınması ve kıt kaynakların daha verimli kullanılması sağlanmalıdır.

Kırsal nüfusun köylerde yaşayabilmesi için hem sosyal hem kültürel zeminin hazırlanarak, köyden kente göçün ivedikle durdurulması ve çiftçinin topraktan koparılmaması amaçlanmalıdır.

ARGE Kaynaklarının tarım sektöründe ARGE yatırımlarının önünün açılması amacı ile kullanılması hedeflenmeli.

Tarımsal Planlamaların doğru yapılarak, yetiştirilen ürün gamına uygun coğrafi bölgeler belirlenerek, üreticilerin minimum alandan maksimum faydayı sağlayacak yönlendirmeler yapılmalıdır. Bu planlamalar ile ülke tarım ekonomisinde kısa ve orta vadede üretilecek ürünlerin belirlenerek, üreticinin sürecin en başında kazanç-girdi-maliyet tahiminin öngörülebilir hale getirmesi sağlanmalıdır. Dünyada örnekleri bulunan üreticinin ekim anında ürünün fiyatının belirlenmesi süreçleri başlatılmalıdır.

Tarım politikaları devlet politikası haline getirilmeli vetarımın bütçedeki payının Avrupa standartlarına çıkarılması için çalışmalar sürdrülmelidir.

Bizler şehrimiz Bandırma’nın ve çevresinin ne denli önemli bir tarım bölgesi olduğunun farkındayız. Yaklaşık büyüklüğü 380.000 da varan tarım alanına sahip olan Bandırmamız, bölgede ekilen ayçiçeği, hububat, zeytin, soğan, ceviz gibi bitkisel üretimin yanında arıcılık, hayvancılık ve tarım teknolojileri faaliyetleri ile de ülkemizde tarım konusunda daha fazla söz sahibi olmalıdır.

Bölge tarımın gelişmesi ve büyümesi hedefi ile ortaya koyduğumuz sonuçların takipçisi olacak, gelişmelerini an be takip edecek ve sonuca ulaştırmak için gayret edeceğiz.

Kamuoyuna Saygılarımızla.

 

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.