Bandırma Vapuru'nun hikayesi ne? İşte Bandırma Vapuru'na sanal gezi turu! - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Bandırma Vapuru’nun hikayesi ne? İşte Bandırma Vapuru’na sanal gezi turu!

Bandırma Düğün Salonu

Bandırma Vapuru’nun hikayesi ne? İşte Bandırma Vapuru’na sanal gezi turu!
Son Güncelleme :

05 Ocak 2022 - 21:09

103 yıl önce Bandırma Vapuru bir milletin kaderini taşıyordu! Mustafa Kemal Atatürk’ü 19 Mayıs 1919’da 18 silah arkadaşı ile birlikte Samsun’a getiren Bandırma Vapuru bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda ülkenin tarihini değiştirdi. Bandırma Vapurunun hikayesini derledik.

Kurtuluş Savaşı’nın başlamasında önemli bir rolü olan Bandırma Vapuru bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda bir milletin kaderini taşıdı. Bandırma Vapuru bundan 103 sene önce Mustafa Kemal Atatürk’ü 19 Mayıs 1919’da 18 silah arkadaşı ile beraber İstanbul’dan Samsun’a getirdi. Karadeniz’in hırçın dalgalarını aşan vapur 19 Mayıs sabahında Samsun’a vardı. İşte bir milletin kaderi de o zaman yazılmaya başlandı…

BANDIRMA VAPURU’NUN HİKAYESİ!

Bandırma Vapuru, 103 sene önce bir tarihe başlangıç oldu. 1878’de İskoçya’da inşa edilen gemi, önce İngiltere sonra da Yunanistan bayrağıyla yük ve yolcu taşımak için kullanıldı. 1894’te İdare-i Mahsusa tarafından satın alındıktan sonra Panderma adı verilen gemi, 1910’dan itibaren ise Bandırma olarak denizlere açıldı. Bandırma Vapuru, İngiltere ve Yunanistan’ın beraberinde Fransa ve İtalya’nın Türkiye işgalini sona erdirecek Kurtuluş Savaşı’nın başlayacağı yolculuk için 16 Mayıs 1919’da demir aldı. Bandırma Vapuru, Türk bayrağıyla ise bir ulusun kaderini taşıdı.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Kurtuluş Mücadelesinin meşalesini yakarken öncesinde attığı adımlarla bir tarih yazılıyordu.

Kendi deyimi ile “Kendisini İstanbul’dan uzaklaştırmak ve Anadolu dağlarında çürütmek” isteyenlerce 9. Ordu Müfettişliği ile görevlendirildi, fakat müfettişliği kabul ederken görevinin geniş yetkilerle donatılmasını sağladı.

Mustafa Kemal, Mondros’un imzalanmasından sonra Yıldırım Orduları Grup Komutanlığı’ndan 3 Kasım 1918’de İstanbul’a döndü. Samsun’a gitmeden 6 ay İstanbul’da temaslar yaptı.

İzmir’in işgal edildiği 15 Mayıs günü Babıali’de bazı hükümet üyelerine veda etti. Aynı gün Yıldız Sarayı’nda Padişah Vahdettin tarafından kabul gören Mustafa Kemal, daha sonra Bandırma Vapuru’nun kaptanı İsmail Hakkı (Durusu) Bey’i evine çağırarak yolculukla ilgili bilgi aldı.

BANDIRMA VAPURU BATIRILACAKTI VE…

İstanbul Şişli’deki evinden 16 Mayıs’ta ayrılan Mustafa Kemal’e, vapura binmeden, “Bandırma Vapuru’nun Karadeniz’de batırılacağı” istihbaratı iletildi. O gün başından geçenleri şöyle anlattı:
“Bir an düşündüm. Bu dakikada düşmanların elinde idim. Bana her istediklerini yapamazlar mıydı? Beynimden bir şimşek geçti. Tutabilirler, sürebilirler, ancak öldürmek! Bunun için beni Karadeniz’in coşkun dalgaları arasında yakalamak lazımdır. Bu ihtimal mantıklı idi. Ancak benim için artık yakalanmak, tutuklanmak, sürülmek, düşüncelerimi yapmaktan alıkonmak hepsi ölmekle denk idi. Hemen karar verdim, otomobile atlayarak Galata rıhtımına geldim.”

‘BİZ İDEALİ VE İMANI GÖTÜRÜYORUZ’

Büyük Önder, zihnindeki kurtuluş mücadelesi planlarıyla, Bandırma Vapuru ile 16 Mayıs’ta İstanbul’dan yola çıktı. Kız Kulesi açıklarındayken İtilaf Devletleri denetim görevlilerince vapurda, silah ve kaçak malzeme araması yapıldı. Subayların gemiyi terk etmelerinin ardından Karadeniz’e yönelen Bandırma’nın güvertesinde yanındakilere şunları söyleyecekti: “Bunlar işte böyle yalnız demire, çeliğe, silah kuvvetine dayanırlar. Bildikleri şey yalnız madde! Bunlar hürriyet uğruna ölmeye karar verenlerin kuvvetini anlayamazlar. Biz, Anadolu’ya ne silah ne cephane götürüyoruz. Biz ideali ve imanı götürüyoruz.”

BANDIRMA VAPURU BİR MİLLETİN KADERİNİ TAŞIDI!

Bandırma Vapuru, üç gün sonra Sinop’a vardı. Samsun’a karayolu ile gitmek için yolun durumunu ve araç sordu. Ancak ne yol ne araç vardı. Tekrar vapura bindiler. 19 Mayıs 1919 Pazartesi günü Bandırma Vapuru Samsun sahiline demir attı. Mustafa Kemal ve arkadaşları Tütün İskelesi’nden Samsun’a adım atarken, milli mücadele ateşi de yanmaya başladı.

Bandırma Vapuru, vardığı Samsun’da Mustafa Kemal Paşa’nın başlatmış olduğu kurtuluş mücadelesinin sonunda İngiltere ile Yunanistan’ın beraberinde Fransa ve İtalya’nın Türkiye işgali sona erdirildi.

Bandırma Vapuru, asil görevini tamamlamasının ardından 6 sene boyunca posta taşıma hizmetinde bulundu. Ne yazık ki 1925’te hurdaya çıkarılarak parçalandı.

BANDIRMA VAPURU REPLİKASI SANAL GEZİ TURU

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Sabancı Vakfı’nın iş birliği ile hayata geçirilen “Bandırma Vapuru Sanal Müzesi”, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 103. senesinde web sitesinde ziyarete açılacak.
Replikanın 18 Mayıs 2003 senesinde müze olarak hizmete girdiği belirtilen açıklamada, her sene binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Bandırma Vapuru’nun artık sanal olarak da gezilebileceği vurgulandı.
Sabancı Vakfı tarafından sanal ortama taşınan Bandırma Vapuru Müzesi’nin “www.samsun.bel.tr” adresi ve “www.sabancivakfi.org” adreslerinden gezilebileceği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Bandırma Gemi-Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi’nde, Atatürk’ün doğum gününü 19 Mayıs olarak kabul ettiğine dair belgenin sureti bulunuyor. Lozan Barış Antlaşması’nın 1923 yılı Osmanlıca orijinal baskısı ise müzenin en önemli tarihi belgelerinden birini oluşturuyor. Görev talimatnamesi, İngiliz Vizesi, Karargah Heyetini içeren belgeler üzerinden tarihsel bir yolculuğun gerçekleştirildiği müzede ayrıca Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a vardığını bildiren telgrafı ve Havza, Amasya, Erzurum yolculuklarına dair önemli vesikalar sergileniyor.”

BANDIRMA VAPURU SANAL GEZİ İÇİN TIKLAYIN

 

BANDIRMA GEMİSİ LLOYD’S KAYDI ORİJİNAL NÜSHASI

1551112152

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.