Balıkesir Dursunbey'deki Deprem Bandırma Faylarını mı TetiklediBandırma Haber Bandirma.com

Balıkesir Dursunbey’deki Deprem Bandırma Faylarını mı Tetikledi

Bandırma Düğün Salonu

Balıkesir Dursunbey’deki Deprem Bandırma Faylarını mı Tetikledi
Son Güncelleme :

24 Ocak 2022 - 16:07

Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde meydana gelen 4,7’lik depremin ardından uzmanlar Edremit ve Bandırma faylarının sismik hareket ve tehlikesinin daha büyük olduğuna dikkat çekerek il genelinde 7 ve üzerinde deprem potansiyeline işaret etti.

Balıkesir Dursunbey’de meydana gelen 4,7 şiddetindeki depremin ardından açıklamalarda bulunan Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan; Balıkesir, Edremit ve Bandırma faylarının sismik potansiyelinin daha büyük olduğuna değinerek fay hattı üzerindeki yapılaşmaların tehlikesine dikkat çekti. Aykan, il genelindeki fayların 7 ve 7,2 büyüklüğünde deprem üretebilecek potansiyele sahip olduğunu dile getirdi.

“DURSUNBEY’DEKİ DEPREM ORTA BÜYÜKLÜKTE”

Dursunbey’deki deprem ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Aykan, “Depremin olduğu yerde MTA’nin diri fay haritasında çizili bir fay bulunmuyor. Zelzele, Havran-Balya fay zonunun, Kepsut segmentinin doğuya doğru devamı üzerinde oldu. Havran-Balya fay zonu üzerinde meydana getirilen paleosismolojik çalışmalara bakılırsa de Kepsut segmenti üzerinde en son yüzey kırığı oluşturan zelzele 1898 tarihinde meydana gelmiştir. Balıkesir, Dursunbey ilçesinde meydana gelen Mw=5 büyüklüğündeki zelzele orta büyüklükte bir zelzele olup düzgüsel şartlarda binalarda hasarlara ve can kayıplarına niçin olmaz. Fakat ülkemizde özellikle kırsal mahallelerde taşıyıcı sistem yapısının yetersizliğinden dolayı yapılarda hasarlar ve can kayıpları olabilmektedir. Burada minik depremler bir süre devam edecektir” dedi.

Dursunbey’deki deprem bölgesinde daha büyük depremler üretebilecek fayların olabileceği değerlendirmesinde bulunan Jeoloji Mühendisi Aysun Aykan, “Bu bölgede daha büyük depremler oluşturabilecek faylar bulunmaktadır ve bu fay hatlarında da ciddi enerji birikmesi mevcuttur” ifadelerini kullandı.

Balıkesir’in deprem yoğunluğu fazla olan illerden birisi olduğunu kaydeden Aysun Aykan, “Balıkesir ili deprem yoğunluğu fazla olan bir ilimiz ve bu deprem aktivitesi özellikle, 10 Aralık 2019 tarihinde Balıkesir-Altıeylül’de Mw=5 büyüklüğünde deprem ile başlayarak sonra Balıkesir Karesi’deki depremlerle devam eden ve daha sonra yine bu bölgede 22 Nisan’da Mw=4.2 büyüklüğünde Sındırgı depremleri ile devam eden bir deprem aktivitesi oldu. Uzun süredir deprem yoğunluğu olduğu için bölgedeki depremler halkımızı korku ve paniğe sevk ediyor. Bu büyüklükte depremler bu bölgede her zaman olabilir; çünkü deprem üretme potansiyeline sahip çok sayıda diri fay var” diye konuştu.

Balıkesir’de oluşabilecek tehlikelere dikkat çeken Aykan, “Bölgedeki Balıkesir, Edremit ve Bandırma faylarının sismik tehlikesi daha büyük ve bu fayların üzerinde yapılaşmalar var. Balıkesir ili ve ilçeleri dünyanın sismik yönden en aktif faylarından birisi olan Kuzey Anadolu Fayı’nın güney koluna ait fay segmentleri üzerinde konumlanmıştır. Dünyanın en aktif faylarından birisi olan Kuzey Anadolu Fayı’nın bölgedeki varlığı, Balıkesir ve ilçelerinin deprem tehlikesinin yüksek olmasının nedenleri arasındadır. Geçmişte Balıkesir ve ilçelerinde meydana gelen 1672, 1845, 186, 1577, 1897, 1898, 1935, 1944, 1953, 1964 depremleri ile Balıkesir ve ilçeleri önemli bir şekilde etkilenmiştir. Balıkesir ilinde gelecekte yıkıcı deprem oluşturabilecek 20 fay zonu bulunmaktadır. Bu fayların çoğu Mw=7 ve Mw=7,2 büyüklükte deprem oluşturabilecektir. Yenice-Gönen Fayı, Balıkesir Fayı, Edremit Fayı ve Bandırma Fayları yerleşim birimlerinden geçmektedir; Asıl buralara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Vakit kaybetmeden gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.