Baküde Nevruz Bayramı Kutlandı - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber ve Ajans HizmetleriBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber ve Ajans Hizmetleri

24 Haziran 2021 - 19:02

Baküde Nevruz Bayramı Kutlandı

AZERBAYCAN’IN BAŞKENTİ BAKÜ’DE NEVRUZ BAYRAMI KUTLANDI. BAYRAMIN YANI SIRA “DÜNYAMIZI KORUYALIM: TÜRK DÜNYASININ GELENEK VE GÖRENEKLERİ” ADLI ULUSLARARASI RESİM YARIŞMASININ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU.

Baküde Nevruz Bayramı Kutlandı
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 14:20

41 kez okundu

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Nevruz Bayramı kutlandı. Bayramın beraberinde “Dünyamızı koruyalım: Türk dünyasının gelenek ve görenekleri” adlı global resim yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfında, Nevruz Bayramı’nın kutlanması ve “Dünyamızı koruyalım: Türk dünyasının gelenek ve görenekleri” adlı global resim yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi. Etkinliğin açılışını yapan Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, katılımcıları Nevruz Bayramı vesilesiyle tebrik etti. Efendiyeva, Nevruz Bayramının ortak kültürel değeri ile dünyada önemli bir konuma sahip olduğunu ve 10 yıldan fazladır UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer almasının tesadüfi olmadığını kaydetti. Nevruz Bayramının Birleşmiş Milletler tarafından her sene 21 Mart dünya genelinde çok büyük bir coşkuyla global bir bayram olarak kutlandığını belirten Efendiyeva, bunun bütün dünya ülkelerinin Nevruz’a vermiş olduğu değerin bir göstergesi olduğunu söyledi.

“Nevruz, yeni bir senenin başlangıcıdır”

Günay Efendiyeva, ”Nevruz, yeni bir senenin başlangıcıdır. Türkçe konuşan halkların kültüründe Nevruz baharı, uyanan doğanın beraberinde yaşama sevincini, ruhun arınmasını, üretkenliği dile getiren anlam ve unsurlar bakımından zengindir. Türk dünyasında barış bayramı olarak da bilinen Nevruz, genetik hafızamızın bir göstergesidir. Bu bayramlarda unutulmuş gelenekler hatırlanıyor, eski gelenekler canlandırılıyor. Nevruz’un 30 yıl sonra Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan tarihi toprakları Karabağ’a dönmesi gurur verici bir olaydır. Atalarımızdan miras kalan bu gelenekler bizim servetimizdir. Amacımız bu gelenekleri yaşatmak ve dünya genelinde tanıtmaktır. Bugün Azerbaycan, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Macaristan’dan çocukların fotoğraflarının yer aldığı sergi, Türk dünyasının kadim tarihini, kültürünü ve en önemlisi ruhunu yansıtıyor. Türk dünyasının kadim gelenekleri bizi o büyülü ve gizemli dünyaya götürüyor. Bizi Nevruz’un getirdiği saflığa, nezakete ve merhamete ve ahlaki değerlerimize sahip çıkmaya çağırıyor” ifadelerini kullandı.

Nevruz şenlik ateşi yakıldı

Etkinlikte konuşma yapan Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Ramiz Hasanov, Kazakistan’ın Bakü Büyükelçisi Serjan Abdykarimov, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Kırgızistan Cumhuriyeti’nin Azerbaycan’daki Maslahatgüzarı Muhammed Lou, Özbekistan’ın Bakü Büyükelçiliği Ataşesi Oybek Akramov, Türkmenistan’ın Bakü Büyükelçisi Mekan Ishanguliyev, Macaristan’ın Azerbaycan’daki Büyükelçiliği’nin Sekreteri Mikhayıl Gruber, Nevruz Bayramına adanan etkinliğe ve yarışmaya övgüde bulunarak, kendi ülkelerindeki Nevruz geleneklerini anlattı.

Vakıf Başkanı Günay Efendiyeva, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı tarafından açıklanan “Dünyamızı koruyalım: Türk dünyasının gelenek ve görenekleri” global resim yarışması kazananlarının sertifikaları temsil ettikleri ülkelerin büyükelçilerine takdim etti.

Etkinlikte Türk dili konuşan halkların milli mutfağından örnekler, onların tarihlerini ve kültürlerini yansıtan sembollerden oluşan stantlar kuruldu. Vakfa üye ve gözlemci ülkelerin milli müzikleri eşliğinde milli kıyafetleri sergilendi.

Vakıf Başkanı Günay Efendiyeva, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ramiz Hasanov ve büyükelçilerin katılımı ile Nevruz şenlik ateşi yakıldı ve bayramın simgelerinden bir tanesi olan yumurta savaşı yapıldı.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: