Bakan Pakdemirli'den 'ıspanak zehirlenmesi' açıklaması! - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

Bakan Pakdemirli’den ‘ıspanak zehirlenmesi’ açıklaması!

Bandırma Düğün Salonu

Bakan Pakdemirli’den ‘ıspanak zehirlenmesi’ açıklaması!
Son Güncelleme :

20 Ekim 2021 - 13:16

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugünlerde yaşanan ıspanak zehirlenmelerine ilişkin “Ürünlerden numune aldık, analizleri yaptık. Ürünle ilgili bir problem yok. Ispanağın yanına yabancı otlar karışıyor. Piyasaya sürülen ürünlere el konulmuş durumda. Tüketicilerimizin ıspanakla ilgili bir şüphesi olmasın” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Son dönemde gündeme gelen ıspanak zehirlenmelerine ilişkin de açıklamada bulunan Pakdemirli, “Ürünlerden numune aldık, analizleri yaptık. Ürünle ilgili bir problem yok. Ispanağın yanına yabancı otlar karışıyor. Piyasaya sürülen ürünlere el konulmuş durumda. Tüketicilerimizin ıspanakla ilgili bir şüphesi olmasın” dedi.

‘Hedef orman yangını ile mücadeleyi 10 dakikaya düşürmek’

Pakdemirli, orman yangınlarına ilişkin de “‘İklim Değişikliği Sürecinde Orman Yangınları Çalıştayı’ düzenledik. 9 ayrı çalışma grubu oluşturduk. Sonuçlarını açıklayacağız. Hedef orman yangınlarına müdahale süremizi 10 dakikaya düşürmek” dedi.

Söndürme uçağı alınacak mı?

Söndürme uçaklarına ilişkin de son bilgileri paylaşan Pakdemirli, “Asıl gücümüz orman kahramanlarımız, arasözümüz, piyadelerimiz. Yeniköy Termik Santrali’ndeki yangında ne zaman içeriye orman işçisini soktuk o zaman söndürebildik. 2002’de su atma kapasitemiz 85 tondu, 2021’de su atma kapasitemiz 154 ton. Uçakla ilgili bir satın alma süreci var” diye konuştu.

Gıda fiyatlarındaki artış

Bakan Pakdemirli, gıda fiyatlarına yönelik de şu şekilde konuştu:

“Gıda tarım fiyatlarındaki artışın genel sebeplerinde bakmakta fayda var. Kuraklığa rağmen bir arz sıkıntımız yok. Desteklerimizi artırdık. Tüm tarım ürünlerinde ciddi bir miktarsal artış var. Dünyada girdilerin artış göstermesi etkili oluyor. Bazı ülkeler stok yapmaya başladı. Emtia, petrol ve navlun fiyatları çok arttı. Ülkeler tarife dışı engeller uygulamaya başladı. Bana göre gıda fiyatlarına en önemli çözüm sözleşmeli üretimdir. Türkiye’de bu konu da mevzuat altyapısında bazı eksiklikler var, bunları tamamlayabilirsek sözleşmeli üretim ile fiyat stabilitesi sağlanabilir. Merkez Bankası’nın erken uyarı çalışması var. Ciddi bir çalışma yapılmış.”

 

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.