ALTIN VE DÖVİZ'DEN GAYRİMENKULE DÖNÜŞLER BAŞLIYOR - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

ALTIN VE DÖVİZ’DEN GAYRİMENKULE DÖNÜŞLER BAŞLIYOR

Bandırma Düğün Salonu

ALTIN VE DÖVİZ’DEN GAYRİMENKULE DÖNÜŞLER BAŞLIYOR
Son Güncelleme :

12 Mayıs 2022 - 22:19

817 kez okundu

Fahiş fiyat artışları, yüksek konut kredi faizi ve üretimde yavaşlama gibi bir çok ekonomik sorundan dolayı piyasayı hareketlendirmek için konut üretimini de destekleyici bir dizi önlem paketi devreye alındı. Ülkemizde her yıl evlenmeler, boşanmalar ve ev değiştirmeler sebebiyle 750 bin konuta ihtiyaç varken bu rakam Bandırmamız için ez 1000 yeni konuttur. Ancak piyasa koşullarındaki artan inşaat maliyetleri müteahhit firmaları belirsizliğe itmiştir. Yeni sistemde İnşaat Sektörüne Özel Kredi Paketi ile projelerin hızlıca tamamlanarak satılması hedeflenmektedir.

Yeni finansman modellerinin fırsatçıları harekete geçirmesiyle mal sahipleri ilana koydukları konutların fiyatlarını yükseltmeye başladı. Faiz indirimini duyan fırsatçılar piyasanın dengesini bozmaya devam ediyor. Bir gecede fiyatların artması, vatandaşları sosyal medyada isyan eder hale getirdi. Bu konuda Bandırma’da mevcut arz talep dengesinin sağlanabilmesi için halen zaman gerekiyor. Yatırımcıların bu olaylardan etkilenmemesi için sabırlı olup doğru yatırımı yapmalarını tavsiye ediyoruz.

5 Mayıs’ta 1 milyon liradan satışta olan konut kısa sürede 1 milyon 350 bin liraya çıktı. Gün içerisinde sürekli artışlar görüldü. Açıklanan pakete göre 1.100 bin lira olan konut paketin açıklandığı akşam 1.5 milyona yükseldi. 2 milyon lira değerine kadar evler için aylık 0.99 faiz oranı ile 10 yıl vadeli kredi finansmanı sağlanması sektörü hareketlendirmeye başladı. Ancak Konut Finansmanı Projesi kapsamında piyasada ki konut fiyatlarında dalgalanmanın azalması için KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmalarının konut fiyatlarını sabit tutmaya çalışmalarda sonuç vermeyecektir. Halen bazı internet sitelerinde serbest piyasa ilkesi adı altında konut fiyatlarındaki fahiş artışları yakından gözlemliyoruz.

Ülke genelinde ve Bandırma’da artan inşaat maliyetleri ve taleple birlikte konut fiyatları yükselmeye devam edecektir. Başta altın ve döviz olmak üzere ekonomi üzerindeki stabil yatırımlarında reel ekonomiyi toparlayabilmesi açısından önemli görüyoruz. Bundan sonra gayrimenkul sektörü daha da canlanacaktır. Gayrimenkul, altın ve dövizden karlı bir yatırım aracı olarak yoluna devam edecektir.

Dilber Durgut
YATIRIM UZMANI
Bandırma Yatırım Doktorum Gayrimenkul
0552 228 04 41
17 Eylül Mah. Tren Yolu Sk. No:104/B Bandırma – Balıkesir


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100 2.375.00 % 0,00
DOLAR 16.1816 % 0,66
EURO 17.3258 % 0,17
BITCOIN 29.763.48 % 1,10
ÇEYREK ALTIN 1.581.72 % 0,12
GRAM ALTIN 974.50 % -0,06