ABD'de Tırcılar Gerçekten Çok Kazanıyor Mu ? - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

ABD’de Tırcılar Gerçekten Çok Kazanıyor Mu ?

Bandırma Düğün Salonu

ABD’de Tırcılar Gerçekten Çok Kazanıyor Mu ?
Son Güncelleme :

14 Kasım 2022 - 11:11

Özellikle son bir yıldır Amerika’da tır işlerinin çok iyi kazandırdığı  birçok YouTuber tarafından ballandıra ballandıra anlatılıyor. Acaba gerçek tam da böyle mi? Çaylak Tırcı şu aralar işlerin kötüleştiğinden bahsediyor.

Tır işinin sıkıntılı ve zor bir süreçten geçtiğini belirten Çaylak Tırcı, leasing ile tır kiralayanların bir umut işlerine tutunduklarını ifade ediyor. Benzin fiyatları çok yükseldiği için şoförlerin yükün ağrlığını bile hesaplayarak hareket ettiğine işaret ediyor.

Kendisi 28 Ekim 2022 tarihinde yolda çektiği bu videoda dizelin galonu 5.09 dolar. Ama o da benzinin en ucuz eyaletinde olduğu için. Bu benzin fiyatlarının bellerini büktüğünü söylüyor.

Tır şoförleri Amerika’da günde 8 saat sürebiliyor ve onun içinde de 30 dakika mola hakları var.

Kendsi de ‘lease’ yani bir şirketten tır kiralayarak kendisi için çalışan Çaylak Tırcı, bu işte üç seçenekten bahsediyor.

Birincisi, bir şirkete girip mil başı ya da yüzdelik çalışma seçeneği. Genelde ehliyeti yeni olan sürücülerin başvurduğu çalışma sistemidir bu. İkincisi, kendisi gibi bir firmadan tır kiralayıp kendisi için çalışmak. Ama bu yöntemin şöyle bir dezavantajı var, normalde tırın sahibi taksit olarak misal 3 bin dolar ödüyorsa kiralayan kişi 6 bin dolar gibi iki katı para öder. Bir de tırı kiraladığınız şirket için çalışabilirsiniz. Üçüncü seçenek ise kendi tırınızı alıp çalışmak. Bu durumda ister kendinize çalışırsınız isterseniz de bir firmaya kendi tırınızla girip komisyon karşılığı çalışabilirsiniz.

Kendisi, kiralayarak çalıştığı için piyasada işlerin kötü gitmesinden ötürü işlerin kesat olduğunu söylüyor. Bayağı bayağı düşük olduğunu vurguluyor. Geçen sene bu dönemler çok iyi kazanırken, bu sene çok yıprandıklarını ifade ediyor.

Önceden bir firmada çalışmaktansa kiralayarak kendinize çalışmanın daha karlı olduğunu hatırlatarak, şimdilerde kafa kafaya gittiğini bu sebeple de lease yapmanın pek de avantajı kalmadığını anlatıyor. Bir firmada çalışıp haftalık mil başına ücret almanın daha dertsiz olduğunu söylüyor.

Ama işinizi kendiniz seçmek, tatil zamanınızı kendiniz ayarlamak istiyorsanız o zaman kiralamak mantıklı.

Kiralamada yakıt masrafını, malı indirecek kişilere hamaliye ücretini, çıkan arıza masraflarını tamamen kendiniz karşılıyorsunuz. Bir de üstüne zaten yüksek kira bedelini koyunca bir firmada çalışmak daha mantıklı görünüyor.

Yine de durumlar vahim sayılmaz. Ama geçen sene ile kıyaslanamayacak durumda.

Bu sene 2 dolara, 1.9 dolara yük aldıklarını söylüyor ki, bin milde 2 bin dolar para kazanmak anlamına geliyor bu. Bin milde araç zaten 700 dolar benzin yakar. Hele bir de ağır yük aldıysanız hiçbir esprisi kalmıyor.

O sebeple Çaylak Tırcı, hafif yük ve kısa mesafe iş kovaladığının altını çiziyor. Bu nedenle kiralama ile devam ediyor ki yükünü, işini, mesafesini ve tatilini seçme şansı oluyor.

Aracın deposunun 1.200 dolara dolduğunu belirtiyor.

Ama bu sürecin de geçeceğine inanıyor. En azından Christmas döneminde bir kıpırdanma olacağını söylüyor. Ama yine de geçen seneki gibi olmayacağı kanısında.

Bu işe devam edip etmemek konusunda yakın zamanda karar vereceğini anlatıyor ve devam ederse kendi tırını almak niyetinde.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.