51 Çalışanı İşten Çıkarılmıştı - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber ve Ajans HizmetleriBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber ve Ajans Hizmetleri

11 Nisan 2021 - 04:35

51 Çalışanı İşten Çıkarılmıştı

51 Çalışanı İşten Çıkarılmıştı
Son Güncelleme :

27 Mart 2021 - 13:31

2.686 kez okundu

Bandırma Organize sanayi bölgesinde faaliyette bulunan ADİN oto donanış işletmesinde bir süredir gündemde olan işçi çıkarmaya karşı sendikalar tarafından hazırlanan programla işletme protesto edildi.

Bugün Bandırma Organize Sanayi bölgesindeki eylemde Özçelik İş ilk sırada olmak üzere Petrol İş sendikası, sağlık iş ve kalabalık bir katılımın hazır bulunduğu eylemde Özçelik İş sendikası adına yapılan konuşmada;

“Sendikamız Özçelik-İş, ülkemiz ekonomisinin lokomotif sektörü olma özelliği taşıyan metal piyasasının kuvvetli sendikalarının başında gelmektedir.
Türkiye’nin dört bir yanında metal işkolunda faaliyette bulunan dev kuruluşlarda çalışan 41 binden fazla üyesine, maddi ve sosyal kazanımlar elde etmek için çalışmalar yürüten Sendikamız, Hak-İş Konfederasyonuna bağlı şekilde çalışmalarını devam ettirmektedir.
Havacılıktan demir çeliğe, otomotiv sanayinden beyaz eşya piyasasına ve döküm sanayine kadar pek çok alanda çalışmalarını yürüten Sendikamız, gün geçtikçe üye sayısını artırmakta, imzaladığı toplu iş sözleşmeleriyle çalışanların hak ve menfaatlerini garanti altına almak için ciddi bir çalışma yürütmektedir.
Bu kapsamda, Sendikamız, Balıkesir Bandırma’da kurulu bulunan Adin Oto Donanım Sanayi ve Ticaret Anonim işyerinde de 19 Şubat 2021 tarihinde itibariyle örgütlenme çalışmalarını başlatarak, burada bulunan çalışanlar adına toplu iş protokolü yapmaya yetkili sendika olmak için çok büyük bir mücadele örneği sergilemektedir.
Bu öte taraftan, anayasamız ve yasalarca garanti altına alınmış olan çalışanların sendikalaşma hakkının, işveren tarafından yoğun baskı ve tehditlerle sekteye uğratıldığına, bu süreçte, maalesef şahit olmuş bulunmaktayız.
Bu çerçevede; işveren tarafından bazı üyelerimiz işten çıkartılmakla tehdit edilmiş, bazı üyelerimizin de e-devlet şifreleri alınmak sureti ile sendikalı olup olmadıkları sorgulanmış, üyelerimize sendikamızdan istifa etmeleri yolunda yaygın bir biçimde baskı oluşturulmuş ve bu nedenle bir bazı üyelerimiz değişik tarihlerde sendikamızdan istifa etmek mecburiyetinde kalmıştır.
Yine aynı şekilde Pandemine dönemine ilişkin devletimizin işsizliğin önüne geçmek adına iyi niyetle uygulamaya aldığı bazı tedbirler kapsamında yer alan ‘bedava dağıttığı izin uygulaması’, işveren tarafından suistimal edilmiş, sendikamıza üye olan çalışanlar fabrikada yoğun bir iş temposu olmasına karşın, bedava dağıttığı izne çıkarılmış ve yerine yeni personelin alınarak, haksız bir uygulamanın hayata geçirildiği tespit edilmiştir.
Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığına yaşamış olduğumuz mağduriyetler ve şikâyetlerimiz iletilmiş, bunun sonrasında işverenin yaptığı iş barışını bozan baskıların ve hukuk dışılıkların tespiti için iş müfettişleri inceleme başlatmıştır.
Bu bilgiler ışığında, Adin Oto Donanım işyerinde başlatmış olduğumuz haklı mücadelemizden asla geri atmayacağımızı, üyelerimizin hak ve menfaatlerinin korunması, geliştirilmesi ve arttırılması için çalışmaları sürdüreceğimizi, işyerimizde huzur ve barış ortamında bir çalışma düzeni kuruluncaya kadar girişimlerimizi devam ettireceğimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” dendi.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.