​​​​​​​4.500 TÜRK LİRASINA AFGANİSTAN’DAN İSTANBUL’A - Bandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya HaberBandirma.com | Bandırma Haber | Dağlı Medya Haber

28 Eylül 2021 - 07:30

4.500 TÜRK LİRASINA AFGANİSTAN’DAN İSTANBUL’A

4.500 TÜRK LİRASINA AFGANİSTAN’DAN İSTANBUL’A
Son Güncelleme :

27 Ağustos 2021 - 18:30

794 kez okundu

Gazeteci Nevşin Mengü’nün programına konuk olan gazeteci Taha Kermani, Afganistan’dan İstanbul’a insan kaçakçılığı rotası hakkında bilgi verdi.

Youtube kanalından yayımladığı “Bugün Ne Oldu?” adlı programıyla gündemi değerlendiren gazeteci Nevşin Mengü, yayına aldığı konukların da gündemdeki konularla ilgili bilgi ve görüşlerini alıyor. Son dönemde gündemi meşgul eden Afganistan meselesi ile ilgili olarak, 26 Ağustos 2021 tarihinde yayına konuk olan gazeteci Taha Kermani, bir insan kaçakçısı ile yaptığı görüşmenin detaylarını aktardı.

Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesiyle birlikte ülkeyi terk etmek isteyen Afganlar, Pakistan ya da Türkiye’ye ulaşmak için çeşitli yollara başvuruyorlar. Afganistan’dan Türkiye’ye kaçak yollarla gelen Afgan göçmenlerin çare olarak başvurduğu insan kaçakçılarından birine ulaşan gazeteci Taha Kermani; Türkiye’de düzensiz göçmen olarak bulunduğunu ve Afganistan’dan Türkiye’ye ailesini getirmek istediğini söyleyerek, insan kaçakçılığı detaylarına ulaştığını belirtti.

İNSAN KAÇAKÇILARI KAPATILAN İRAN SINIRINI KULLANIYOR MU?

İnsan kaçakçılarının sosyal medya hesapları üzerinden reklam yaptıklarını ve görüştüğü insan kaçakçısının iletişim numarasına da bu şekilde ulaştığını söyleyen Taha Kermani; insan kaçakçılığı yapan şahsın, ülkeden yasa dışı yollarla çıkarmak istediği kişilerin ilk olarak Afganistan’ın güneybatısındaki İran sınırında bulunan Nimruz eyaletine ulaşmaları gerektiğini ve Nimruz’dan da 2 saatlik yürüyüş mesafesinden sonra araçla devam ederek Tahran’a ulaştıracağını söylediğini belirtti. Kermani, Nimruz’dan Tahran’a gerçekleştirilecek bu yasa dışı yolculuğun kişi başı 5 Milyon Tümen (yaklaşık 1.000 Türk Lirası) olduğunu bilgisini paylaştı.

İnsan kaçakçılarının Nimruz’dan Tahran’a çizdiği rotada dikkat çeken unsur; İran Afganistan ile sınırında bulunan Nimruz eyaletinin Zerenc şehri dolaylarında Taliban ile hükümet güçleri arasındaki çatışmaların artması sebebiyle, Afganistan ile olan Milak Sınır Kapısı kapattığını duyurmuştu.

“10 MİLYON TÜMENİNİ VAN’DA ÖDE, GERİSİNİ İSTANBUL’DA”

Tahran’dan Türkiye sınır hattına, yani Batı Azerbaycan vilayetine getirilen ve burada hiç bekletilmeden ya da 100-200 kişilik sayıya ulaşılana kadar bekletildikten sonra sınırdan geçirilen yasa dışı göçmenleri İstanbul’a kadar ulaştırma sözü ile çalışan insan kaçakçısının, Tahran’dan İstanbul’a kadar olan yasa dışı yolculuk için de kişi başı 18 Milyon Tümen (yaklaşık 3.500 Türk Lirası) ücret istediği öğrenildi.

Mengü’nün, Türkiye’ye getirmeyi garanti edip etmediklerini sorduğunda, onu anlamak için ücreti İstanbul’da ödemeyi teklif ettiğini belirten Kermani, insan kaçakçılığı yapan şahsın “10 Milyon Tümenini Van’da öde, gerisini İstanbul’da” şeklinde vermiş olduğu cevapla bunu garanti ettiğini, aksi takdirde ücreti daha önce almak isteyeceğini belirtti.

Mengü’nün Van-İran sınırına örülen beton duvara değinmesi üzerine Kermani, müşteri olmadığı hakkında şüphe çekmemek adına bu konu ile ilgili soru sormadığını ancak, daha önce 30-40 dakika yürüme mesafesi olarak bahsedilen aşamanın dün yapılan görüşmede 3 saat yürüme mesafesi olarak belirtildiğini ve sınıra yapılan duvar ve denetimler sıkılaştırıldığı için daha gözden uzak bir güzergah belirleyerek yürüme mesafesini arttırdıkları çıkarımında bulunduğunu söyledi.

ASIL GÖÇ SEBEBİ ŞERİAT DEĞİL EKONOMİ

Yıllardır Afganistan’dan Türkiye’ye düzensiz göçmen geldiğini, Taliban’ın gelişi ile göçmen sayısı artınca dikkatleri çektiğini ileten Kermani; şeriat yönetiminin yani Taliban’ın, bugün Afganistan’dan yapılan göçün sebeplerinden sadece biri olduğunu, asıl konunun ekonomik göç olduğunu, insanların Afganistan’da yaşayamadığı ve para kazanamadığı için göç ettiklerini belirtti.

Taha Kermani; Afganistan’ın İran ve Pakistan gibi sınır komşuları göz önünde bulundurulduğunda da gerek özgürlük hakları gerekse ekonomik durum sebebiyle Türkiye’yi en cazip seçenek olarak tercih ettiklerini sözlerine ekledi.


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

%d blogcu bunu beğendi: