30 Aralık altın fiyatları: Yükseliş sürüyor - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

30 Aralık altın fiyatları: Yükseliş sürüyor

Bandırma Düğün Salonu

30 Aralık altın fiyatları: Yükseliş sürüyor
Son Güncelleme :

30 Aralık 2021 - 10:30

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat sisteminin ardından Resmi Gazete’de Altın hesabını TL’ye çevirenlere dönüşüm desteği yayınlandı. Merkez Bankası altın hesaplarından kur korumalı TL mevduat hesaplarına geçiş kapsamında geçerli olacak gram altın fiyatını da duyurdu. Yatırımcılar ”Gram altın ne kadar? Altın yükselecek mi? Altın hesaplarından kur korumalı TL mevduat hesaplarına geçiş karlı mı?” sorularının cevabını arıyor. İşte İslam Memiş altın tahmini.

İSLAM MEMİŞ ALTIN TAHMİNİ
Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’in Resmi Gazete’de yayınlanamsının ardından yurttaşlar ”Altın hesaplarından kur korumalı TL mevduat hesaplarına geçiş kazandırır mı?” sorusuna odaklandı. Memiş altın mevduat ve katılım fonu hesaplarıyla ilgili “Düzenlemenin etkisini birkaç ay içinde göreceğiz. Aslında insanlar altın mevduatlarını ya da yastık altındaki altınlarını ev, araba almak, sigortalarını ödeyebilmek gibi uzun süreli yatırımlar için biriktiriyorlar. İnsanlara bu tür konularda imkanlar sağlanırsa altın mevduatlarında ya da yastık altındaki altınlarında bir çözülme olur diye düşünüyorum. Bu uygulamaların yapılması için insanlara bir güvence verilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda çok güzel bir uygulama. 2022’de Merkez Bankaları Sisteminin (FED) muhtemel faiz düşürmesi kararı altının ons fiyatını baskılayabilir ve yükselişini sınırlayabilir. Dolayısıyla burda 3-5 ay sonra ev, araba alacağım, FED’in faiz kararını beklemeyeyim diyen yurttaşlar için mantıklı bir uygulama. Altının düşüş riskine karşı bir koruma sağlıyor. Bu süre içerisinde ayrıca faiz getirisi ve garantisi veriyor” değerlendirmesinde bulundu..

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati geride bıraktığımız günlerde yurtdaşın yastık altında 280 milyar doları bulunduğunu ve bunun yüzde 10’un gelmesi durumunda döviz gereksiniminin kalmayacağını ifade etmişti.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat sistemini duyurmasının ardından dolar 18 TL’den sert yükselişe geçerek 10 TL seviyelerine kadar geriledi. Altın fiyatları üstünde etkili olan doların düşüşüne bağlı şekilde altın fiyatları da geriledi. Haftanın son işlem günün doğru ibresini yukarı çeviren doların ardından altında yükseliş trendine geçti. Peki çeyrek altın ne kadar?

30 Aralık Perşembe çeyrek altın 1.269 TL’den işlem görüyor.

NUREDDİN NEBATİ DOLAR VE ALTIN YORUMU
Dolar yükselişine bağlı şekilde altın fiyatları da artış gösterdi. Yatırımcılar ”Dolar yükselecek mi?” sorusunun cevabını ararken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dolar yorumu yaptı. Nebati ‘’Bugün dolar kurunda görülen artış, kurun 18 liradan inmesinin doğal salınımı. Dolar/TL kuru aşağı oynaya oynaya kendi dengesine girecek. Her şey kontrol altında” ifadelerine yer verdi.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.