2023 Öncesinde Seçim Mümkün Mü? - Bandırma Haber Bandirma.comBandırma Haber Bandirma.com

2023 Öncesinde Seçim Mümkün Mü?

Bandırma Düğün Salonu

2023 Öncesinde Seçim Mümkün Mü?
Son Güncelleme :

20 Ekim 2021 - 10:15

Kurdaki yükseliş ve ürünlerin fiyatlarındaki artış sonrasında muhalefet erken seçim çağrılarını yineledi. Hükümet kanadı ise erken seçime kesin bir dille karşı çıkıyor. 2023 öncesinde sandığa gidilmesi için, ya meclis çoğunluğunun seçim kararı alması veya Cumhurbaşkanı’nın sandığı göstermesi gerekmektedir.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mayıs ayındaki çağrısı ile ülke gündemine gelen erken seçim tartışmaları döviz kurlarındaki artışla beraber muhalefet tarafından yeniden gündeme taşındı. İktidar kanadı ise seçimlerin zamanında yapılması konusunda kararlılığını devam ettiriyor.

Erken seçim tartışmaları CHP Lideri’nin mayıs da partisinin grup toplantısında yapmış olduğu açıklama ile gündeme geldi. Kılıçdaroğlu “Haydi Erdoğan, er meydanında beklemekteyim seni. Zaman sandık zamanıdır. Milletten korkma. Yakışmaz bizlere korkaklık. Gel kardeşim seçimi yap, sandığı koy. Milleti, Türkiye’yi, devleti namusuyla birlikte aydınlığa çıkaralım” sözleri ile erken seçimi ülke gündemine taşıdı.

Kılıçdaroğlu’nun seçim çağrılarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Yatıyor kalkıyor ‘erken seçim’ diyorlar. Seçimin tarihi belli, Haziran 2023” sözleri ile yanıt verdi. Cumhur İttifakı‘nın ortağı MHP Lideri Devlet Bahçeli de “Zillet ittifakı bir strateji kapsamında aday tartışmasını hem yapıyor hem de yaptırıyorken Cumhur İttifakı dimdik ayaktadır. Bayağı dedikoduların hepsi bühtan ve beyhudedir. Cumhurbaşkanı adayımız bellidir, seçimin ne zaman yapılacağı da bilinmektedir” sözleri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdi.

Muhalefetten yeni çağrı

Uzun süredir devam etmekte olan erken seçim tartışmaları doların yükselişi sonrasında yeniden gündeme geldi. Muhalefet partilerinin temsilcileri sosyal ağ üzerinden yapmış oldukları paylaşımlarda erken seçim çağrısı yaptı. Sputnik’in konuştuğu iktidar ve muhalefet temsilcileri “erken seçim” konusunda görüşlerini paylaştı.

‘Geç bile kalındı’

Erken seçim çağrısı yapanlardan bir tanesi olan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem yapmış olduğu değerlendirmede, seçimlerin yapılması için geç bile kalındığını ifade ederek “Çoktan yapılması gerekli olan gecikmiş bir seçim diyoruz. Ülke o kadar kötü bir durumda ki, eğer parlamenter sistem işleseydi bu ülkede, gerçek anlamda işleyen bir mekanizma olsaydı, devletin kurumların uyduğu bir siyaset mekanizması olsaydı çoktan ülke, iktidar seçime gitmek zorundaydı. Türkiye ekonomik bir buhranın içerisine girmiş, ekonomik bakımdan ve yönetilememe bakımından bir devlet krizi içindedir. Şu şu andan itibaren hükümet oyları baş aşağı gittiği için erken seçime gideceklerini beklemiyorum” görüşünü paylaştı.

‘Erken değil hemen seçim’

Sosyal medya hesabından “Benzine, motorine yine zam yapıldı. Dolar uçtu, bir gecede 50 milyar lira daha borçlandık. Millet yetkiyi almak için bekliyor. Derhal seçim” paylaşımı yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ise “AKP iktidarından, saray iktidarında ülkenin bir gün dahi geçirmesi, bu ülkedeki halkımızın en az bir yılına mal olmaktadır. O sebeple erken seçim değil derhal seçim talep ediyoruz. Millet ittifakı arasında bir sorun varmış algısı yarat bundan nemalanmaya çalışmaları gidişlerini kendilerinin de görmesinden kaynaklıdır” değerlendirmesinde bulundu.

‘Erken seçim olması mümkün değil’

Sputnik’in sorusu üzerine muhalefetin erken seçim söylemine yanıt veren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, “Erken seçim çağrısı muhalefet tarafından devamlı dile getiriliyor. Uzun zamandır azaldı. Çünkü bu konudaki beklentilerin ortaya çıkmadığını görmüş oldular. Muhalefetin, kendi içerisindeki farklılıkları, çekişmeleri, kavgaları ortadan kaldırmak, uzun süre de bunu yürütemeyeceği için böyle bir çağrısı var. Bu çağrının gerçekleşmesi olanaklı değildir” biçiminde konuştu.

Seçim kararı nasıl alınır?

16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandum ile gerçekleşen anayasa değişikliğiyle erken seçim karı iki şekilde alınabilir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, üye tam sayısının beşte üç çoğunluğuyla seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. Bu halde Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi beraber yapılır. Cumhurbaşkanı’nın seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi beraber yapılır.

Kanunda değişiklik bir yıl sonra uygulanabiliyor!

AK Parti’nin hazırlıklarına devam ettiği Siyasi Partiler ve Seçim Kanun, TBMM’ye geleceği tarih de seçimlerin erken mi zamanın da mı yapılacağının belirlenmesi açısından önem taşıyor. Seçim kanunda yapılacak bir değişikliğin uygulanabilmesi için düzenlemenin kanunlaşmasının üzerinden bir yıl geçmesi gerekmektedir. AK Parti’nin teklifi 2022 senesinin ocak ayında meclise getirmesi durumunda kanundaki değişikliklerin erken seçimde uygulanmasının olanağı bulunmuyor.

Bilgilendirme

İHA - Anadolu Ajansı ve diğer ajanslar tarafından yayınlanan yurt haberleri Bandirma.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, söz konusu
ajansların yayınladığı şekliyle Bandirma.com sayfalarında yer almaktadır.
Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır.
Haberle ilgili şikayetleriniz için 
bize ulaşabilirsiniz


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.